Стрийський парк

Про парк

Стрийський парк – найвідоміший і один з найбільш відвідуваних парків Львова, візитна картка нашого міста. Він був запроектований відомим ландшафтним архітектором, інженером міських плантацій Арнольдом Рерингом в 1876–1877 роках на теренах колишнього південного, так званого Стрийського передмістя, поруч з давнім Стрийським цвинтарем, закритим у 1823 p.. Це найбільший і найкращий з проектів, які Рьорінг виконав для Львова. Відповідно до його планів, на виділеній під парк території висадили 40 тисяч дерев різних видів – як місцевих, так і екзотичних. Парк було названо на честь Яна Кілінського – одного з учасників повстання під проводом Тадеуша Костюшка. Пам’ятник Яну Кілінському авторства скульпторів Григорія Кузневича та Юліана Марковського у парку встановлено 1895 року. У той же час поруч було споруджено оранжерею.

У 1888 році місто закупило прилеглу ділянку на південному сході. Наприкінці 1880-х – на початку 1890-х рр. на цій території була розпланована верхня тераса парку з її центральною алеєю і фонтанами. У 1894 p. верхня тераса стала місцем проведення грандіозної, як на галицькі масштаби, Крайової виставки. На території парку було споруджено більше сотні павільйонів у різних історичних стилях, їхніми авторами були такі відомі архітектори, як Франциск Сковрон та Юліан Захаревич. Експозиція включала павільйон з монументальною панорамою битви під Рацлавицями, виконаною Яном Стикою. До цієї події у Львові відкрили електричний трамвай, а 1907 року до території було підведено трамвайну колію. У першій третині ХХ ст. в околицях парку з’явилися стадіони польських клубів “Чорні”, “Поґонь”, “Товариства рухових забав” та українського клубу “Сокіл-Батько”. З 1922 року до початку другої світової війни в парку працювала виставка-ярмарок «Східні торги», до якої підвели вузькоколійні залізничні шляхи для доставки вантажів і пасажирів від станції Персенківка. У 1951 році ці вузькоколійні шляхи частково використали для створення Львівської дитячої залізниці.

У радянський період територію парку збільшили за рахунок пустирів і невживаних ділянок, встановили чавунну огорожу. У 1950-х рр. у Стрийському парку з боку вул. Паркової будується вхідна арка, проводиться перебудова колишніх “палацу мистецтв” та ротонди Рацлавицької панорами на спортивні об’єкти. Парк розширюється за рахунок приєднання частини території колишніх “Східних торгів”. Створюються також т. зв. “дитячий парк” на місці колишнього стадіону “Сокола-Батька”.

Парк складається з трьох ландшафтних частин: зона нижніх партерів — по дну балки, лісопаркова зона — на схилах балки, верхня тераса, яка фактично є територією колишньої виставки «Східні торги». Його планувальна вісь проходить уздовж долини, якою колись протікав потічок Сорока – притока Полтви. Тут прокладено головну алею, від якої схилами піднімаються звивисті доріжки до верхньої тераси. Стежки та алеї нижньої частини парку в плані мають нерегулярний рисунок – у відповідності з естетикою англійського парку. Мальовничий рисунок стежок та газонів переважає у глибині паркового масиву; проте, у верхній частині план набуває регулярної, “французької” структури: партерні клумби і квітники, а також фонтани правильно розташовані вздовж прямої головної алеї.

У Стрийському парку налічується понад 200 видів дерев і рослин, є оранжерея, альпінарій. Основою деревостану парку є дуби, граби, буки та клени з домішками модрин та чорних сосен. Лісова частина парку займає середню його частину – пагорби та схили численних ярів, що спускаються вздовж вулиць Стрийської та Самчука. Навесні схили вкриває щільний килим первоцвітів – рясту щільного та анемони дібровної.

У верхній частині парку можна насолодитись прогулянкою по цілій мережі тінистих алей. Тут їх безліч – платанова, липові, каштанова і вільхова. Також варті уваги численні клумби з трояндами різних видів неподалік від платанової алеї, колекція ялівців різних форм, букетні посадки туї гіганської, повисла форма бука лісового, манчжурський горіх.

Основна частина дендрологічної колекції парку зосереджена в його нижній частині. Любителі дерев тут можуть побачити різні види магнолій, тюльпанові дерева, метасеквої, веймутові сосни, катальпи, клен віяловий, дуб білий. Центральним елементом великої галявини поблизу пам’ятника Кілінському є розкішний червонолистий бук, що став одним із найбільш впізнаваних символів парку. Біля входу з вул. Стрийської милують око старі тиси, тут же можна побачити рідкісне реліктове дерево – гінкго дволопатеве.  Навесні тут милують око галявини крокусів, нарцисів та гіацинтів.

Важливими композиційними елементами парку є також ставок з лебедями, джерела та декоративні руїни. Одне з джерел прикрашене барельєфом воїна, який поборює дракона. Біля нього дотепер видніється памяткова таблиця, встановлена на честь А. Реринга. Ставок відомий під назвою “Лебедине озеро” –  завдяки птахам, що проживають тут. У водоймі селяться лебеді-шипуни, крижні, червоновухі та болотні черепахи, раки, декілька видів риб.

У парку є також спортивні корпуси Львівської політехніки (розташовані в будівлях колишнього Палацу Мистецтв та Рацлавицької панорами), головний корпус Української академії дизайну, кінотеатр «Львів», три ресторани, Львівська торгово-промислова палата, інклюзивна Сенсотека. Парк є місцем проведення багатьох публічних заходів – концертів, фестивалів. Це популярне місце для фотосесій; також тут проводять виїзні весільні церемонії.

51,39 га

Площа парку


icon
262

лавочки

icon
5

дитячих майданчиків

icon
18 060 м

алей

icon
13 430 м

алей з нічним освітленням





Чим зайнятись

Біг
Вечірні прогулянки
Відпочинок біля води
Довгі прогулянки
Пікнік без розведення вогню
Посиденьки на траві
Прогулянки з дітьми
Романтичні прогулянки
Спостереження за птахами
Тихий відпочинок

Інфраструктура

Вечірнє освітлення
Газон для сидіння
Джерело
Кава на виніс
Квітники
Лавочки
Морозиво
Озеро
Скейтпарк
Туалети
Фонтан

Як добратись

з боку вул. Свенціцького: Трамвай № 4, 8; автобус № 53 (зупинка “Стрийський парк”)
з боку вул. Івана Франка: Автобус № 53 (зупинки “Музей Франка”, Вул. Карманського”, Католицький університет)
з боку вул. Стрийської: Тролейбус №25; автобус № 3А, 18, 1004; маршрутне таксі № 57 (зупинки “Академія сухопутних військ”, “Дитяча залізниця”)

Насолоджуйтесь


Галерея

Контакти


вул. Паркова

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: