Регіональний ландшафтний парк «Знесіння»

Про парк

Парк розташований на лісистому узгір’ї Львівського плато. Ділянка досить гориста, тому звідси можна побачити панораму Львова. Узгір’я утворюють гори Лева, Стефана, Баба, Хомець. Найвища точка Знесіння знаходиться на висоті 377 м над рівнем моря. Територією парку протікають потічки Глибокий, Кривчицький та Хомець, які є притоками річки Полтви.

Археологічні дослідження, які були проведені на Знесінський гряді, виявили залишки слов’янського городища ще дохристиянських часів. У підніжжі гори Лева археологи знайшли рештки періоду мезозою.  Тут можна побачити відслонення пісковиків та вапняків зі скамянілими залишками морської фауни. Гора Хомець — унікальна пам’ятка природи з залишками реліктового лугостепу. Вона є одним із найцінніших ботанічних об’єктів регіонального ландшафтного парку «Знесіння» : Саме тут зупинилось поширення великого, так званого Рисського, зледеніння (100—200 тисяч років тому).

Про територію майбутнього парку “Знесіння” згадують із кінця ХVІІІ ст.  У той час пагорби парку були у власності родини Алембеків і місцевість звалась “Алембеківська Пасіка”. У другій половині XVIII століття ці землі викупив львівський бургомістр Францішек Лонгшамп Де Бер’є (на його честь в народі узгір’я стали називати “Льоншанівкою”), і побудував тут свій маєток. У 1780 році там побував цісар Йосиф II; маєток йому сподобався, і цісар згодом відвідав його вдруге. Відтоді територію стали називати “цісарським лісом” – Кайзервальдом. 

З того часу почалося облагородження парку. У 1908 році в східній частині Кайзервальда відкрився перший в Україні луна-парк. В ньому були атракціони, триповерховий ресторан і відкритий літній майданчик. У 1926 році на пагорбах почав функціонувати трамплін для стрибків на лижах. Його вважали найгарнішим у Польщі. 

В другій половині XX ст. великої шкоди ландшафту завдали піскові кар’єри, хаотичні звалища відходів, непродумане будівництво деяких об’єктів. Ідея перетворити Кайзервальд на ландшафтний парк виникла на початку 1960-х років. Тут було заплановано створити відпочинкові зони, співоче поле, музей народної архітектури, лижний трамплін і трасу для бобслею, але більшість з цих проектів не вдалося реалізувати. 

У 1991-1993 роках, завдяки громадській ініціативі, територія отримала статус Регіонального ландшафтного парку «Знесіння».  Він оголошений об’єктом природно-заповідного фонду України згідно з ухвалою Львівської обласної ради № 327 від 2 грудня 1993 року. Територія парку належить до категорії земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Позаяк територія парку історично входила до складу приміського села Знесіння, тут є житлова забудова, церкви Вознесіння Господнього та Святого Іллі, колишній костел Святого Войцеха (нині – Церква священномученика Йосафата), старий Знесінський цвинтар.

Ландшафтний парк Знесіння завдяки своїй значній площі охоплює різноманітні типи природних ландшафтів – тут є пагорби, озера, луки, ділянки пралісів, лісостепу та окультурені площі. З дерев тут переважають граб звичайний, бук лісовий, липа дрібнолиста, дуб звичайний, верби козяча та біла, ясен звичайний, клени гостролистий, польовий та явір. Є чимало дерев поважного віку. З кущів поширені форзиція проміжна, садовий жасмин корончастий, кольквіція приємна, вейгела квітуча. На горі Хомець є значний масив ліщини звичайної. З трав’янистих рослин навесні особливо помітні гадюча цибулька, анемона дібровна, ряст щільний, фіалка запашна, печіночниця благородна, копитняк європейський. Влітку тут квітне чимало лікарських та медоносних рослин, зокрема звіробій звичайний, собаче мило лікарське, плакун верболистий. З хвойних рослин помітні ялина європейська, модрина європейська та різноманітні культивари сосни, висаджені поблизу від Шевченківського Гаю.

Любителям активного способу життя буде цікавою Стежка здоров’я, що пролягає територією ландшафтного парку. По всій території стежки є вказівники та можливість для руху велосипедистів. Також вона включає в себе спортивний майданчик, обладнаний необхідним інвентарем. Ще одна спортивна атракція Знесіння – мотузковий парк “Лазанка”, розташований на центральній алеї. А для тих, хто прагне влаштувати пікнік на природі, тут є водойма з невеличким пляжем, альтанками і облаштованими місцями для розпалювання багаття.

312,09 га

Площа парку


icon
34

лавочки

icon
2

дитячих майданчики

icon
12 954 м

алей

icon
3 000 м

алей з нічним освітленням

icon
5

теренкурів





Чим зайнятись

Біг
Вечірні прогулянки
Відпочинок біля води
Довгі прогулянки
Концерти, фестивалі та масові заходи
Пікнік без розведення вогню
Посиденьки на траві
Прогулянки з дітьми
Романтичні прогулянки
Спостереження за птахами
Теренкури
Тихий відпочинок
Тренування

Інфраструктура

Альтанка
Вечірнє освітлення
Газон для сидіння
Джерело
Дитячий майданчик
Їжа на виніс
Кава на виніс
Квітники
Лавочки
Морозиво
Оглядові майданчики на місто
Озеро
Сцена
Туалети

Як добратись

з боку вул. Личаківської: Трамвай № 1, 2, 7; автобус № 5А, 18, 29, 47А, 61, 92, 99, 102, 110, 138, 255, 261, 264; маршрутне таксі № 39, 39А (зупинки “Військовий госпіталь”, “Медичний університет” та “Вул. Мечнікова”)
з боку вул. Заклинських: Маршрутне таксі № 25 (зупинка “Вул. Заклинських”)
з боку вул. Кривчицька дорога: Маршрутне таксі № 39, 39А (зупинка “Шевченківський гай”)

Насолоджуйтесь


Галерея

Контакти


Адреса: вул. Новознесенська, 32

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: